Fungování a rozpis zkoušek
Soubor Piroš Rouža působí na Bratislavské 41, kde mají vlastní taneční a zkušební sál. Soubor se schází na pravidelných zkouškách, které probíhají zvlášť pro začátečníky a pokročilé. Na zkouškách se tanečníci učí taneční kroky, rytmus, práci se sukní a zkušenější se mohou zapojit i do výběru hudby a vymýšlení nových sestav na vystoupení.
Taneční soubor je mezi komunitou velmi oblíbený, proto má téměř stále plnou kapacitu tanečníků. Několikrát do roka se soubor otevírá a v rámci náboru hledá nové talentované tanečníky. Soubor si zakládá na pravidelném tréninku a rozvoji stálých tanečníků, kteří dokáží později předávat tuto dovednost dále.
Kromě učení se romským tancům se v tanečním souboru zaměřujeme na rozvoj sociálních dovedností dětí, tanečníci a tanečnice trénují komunikaci, rozvíjí mezi sebou spolupráci a učí se sebeprezentaci. Tanec je v romské komunitě velmi oblíbený a vážený. Děti, žijící v sociálně vyloučené lokalitě často zažívají neúspěch, mají malou motivaci. V tanečním souboru si budují sebevědomí, učí se vydržet u věcí, které je baví a pracovat na sobě.
Taneční soubor během roku vystupuje na mnoha akcích. Pravidelně jej můžete vidět na Oslavách Dne Romů v Brně, Ghettofestu, ale i jinde. V roce 2024 taneční soubor vystoupil na 16 akcích (Mezinárodní den Romů, Khamoro, Ghettofest, Romipen, Rostlinné hody, Brněnské Vánoce aj.). Jedna z posledních reprezentací byla v Poslanecké sněmovně v Praze v rámci jarmarku sociálních podniků. Účastníci taneční dílny měli možnost také účinkovat ve dvou videoklipech (Jan Bendig – HOP, HOP, HOP a Kamelot – Magie Gypsies).

Pravidla členství v souboru Piroš Rouža
- Na zkoušky tanečního souboru chodí člen souboru včas a svou neúčast dopředu omlouvá vedoucímu souboru. Zkoušky probíhají pravidelně podle rozpisu, který je zveřejněný v prostorách tanečního sálu (Bratislavská 41). Zkoušek se mohou účastnit pouze členové souboru. Zkoušky jsou rozdělené na začátečníky a pokročilé – zařazení určuje vedoucí souboru.
- Na zkoušky a vystoupení člen souboru nechodí nemocný (akutní a nakažlivé onemocnění) a s léčeným zraněním, které vylučuje aktivní pohyb.
- K vedoucím souboru i ostatním členům se člen souboru chová s respektem a bez agrese, dlouhodobé porušování může vést k vyloučení ze souboru.
- K tanečním kostýmům a vybavení taneční dílny se člen souboru chová šetrně a podle pokynů vedoucího souboru, tak aby kostýmy a vybavení taneční dílny zbytečně nepoškozovali. Případné závady člen souboru okamžitě ohlásí vedoucímu souboru.
- Na tanečních zkouškách člen souboru nepořizuje fotografie, videa ani živé vysílání. Pořizovat videa a fotografie lze pouze s předchozím souhlasem vedoucího.
- Na taneční zkoušky člen souboru nechodí pod vlivem alkoholu ani jiných návykových látek a neužívá je v prostorách taneční dílny (vapování, kouření, užívání alkoholu apod.).
Během tanečních vystoupení člen souboru reprezentuje organizaci DROM, romské středisko, proto se chová tak, aby nepoškozoval dobré jméno organizace (tj. s respektem, dle pokynů vedoucího souboru a pracovníků organizace a dle platných nařízení – kouření, pití alkoholu apod.).
Akce a úspěchy
Taneční soubor Piroš rouža se pravidelně představuje na různých akcích v Jihomoravském kraji i mimo něj. V Brně soubor vystupuje na akcích Babylonfest, Ghettofest, Den Romů, Roma fest a také se prezentuje na akcích organizace a komunitních akcích v lokalitě (Rozsvícení Vánočního stromu, Den Dětí, apod.). Kromě toho jezdí prezentovat romskou komunitu také na Festival národů Podyjí v Mikulově.
Taneční soubor také spolupracoval se základní školou v Plaveckém Štvrtku.
Taneční soubor slaví úspěchy u v tanečních soutěží:
- Česko-Slovensko má talent 2010 v Mahenově divadle
- Romský talent 2009 – 2. místo
- Taneční soutěž Olomouc 2019 pořádaná Charitou – mladší tanečníci obsadili 2. místo a starší obsadili 1. Místo.
- Soutěž Amen Khelas v Jihlavě v letech 2022 a 2019, kde v kategorii mladších i starších soubor opakovaně obsadil první místo.
- Roma Khelen 2024 – 5. místo

Historie

Taneční soubor Piroš rouža znamená v překladu z Maďarštiny Červená růže v romštině Loji ruža i proto se tanečnice souboru zdobí růžemi.
Taneční soubor vznikl v roce 2009, kdy ho založila paní Ružena Krištofová, která jej vede i dnes. V tanečním souboru se scházejí děti a mladí od 6 let do 20 let, kteří se učí romské, olašské a rumunské tance. Od založení souboru se v něm vystřídalo až 200 tanečníků, kteří v tanci pokračují dodnes a zakládají si své vlastní soubory, aby tuto dovednost mohli dále předávat. Taneční soubor si klade za cíl předávní romské tradice mladé generaci a rozvíjení romské kultury v Brně.
Soubor vystupuje v tradičním romském oblečení, dívky tancují v barevných dlouhých sukních, které symbolizují radost. Sukně vždy mají pestré barvy, využívají převážně červenou a zlatou. K tanci také využívají penízkové šátky a na hlavě jsou ozdobené červenými růžemi. Zatímco kluci využívají barvy na košili, nebo nosí vyšívané vesty. V současné době ale taneční kostýmy přizpůsobujeme modernějšímu vzhledu a dbáme na pohodlí při tanci.
Přihláška do tanečního souboru Piroš Rouža
Přihláška ke stažení ZDE.
V tištěné podobě je možné si přihlášku vyzvednout u vedoucí souboru v průběhu zkoušek.