Tanec, zábava a budování romské hrdosti!
Fungování
Piroš rouža působí na Bratislavské 41, kde mají vlastní taneční a zkušební sál. Soubor se schází pravidelně dvakrát týdně na dvě hodiny, kde společně mladší i starší trénují kroky k vybraným tancům, vymýšlí nové sestavy a připravují se na vystoupení.
Zkoušky probíhají pravidelně ve středu a ve čtvrtek v čase 16:00-18:00.
Taneční soubor je mezi komunitou velmi oblíbený, proto má téměř stále plnou kapacitu tanečníků. Dvakrát do roka se soubor otevírá a v rámci náboru hledá nové talentované tanečníky. Soubor si zakládá na pravidelném tréninku a rozvoji stálých tanečníků, kteří dokáží později předávat tuto dovednost dále.
Co v souboru zažiješ?
Kromě učení se romským tancům se v tanečním souboru zaměřujeme na rozvoj sociálních dovedností dětí, tanečníci a tanečnice trénují komunikaci, rozvíjí mezi sebou spolupráci a učí se sebeprezentaci. Tanec je v romské komunitě velmi oblíbený a vážený. Děti, žijící v sociálně vyloučené lokalitě často zažívají neúspěch, mají malou motivaci. V tanečním souboru si budují sebevědomí, učí se vydržet u věcí, které je baví a pracovat na sobě.
Historie
Taneční soubor Piroš rouža znamená v překladu z Maďarštiny Červená růže v romštině Loji ruža i proto se tanečnice souboru zdobí růžemi.
Taneční soubor vznikl v roce 2009, kdy ho založila paní Ružena Krištofová, která jej vede i dnes. V tanečním souboru se scházejí děti a mladí od 6 let do 20 let, kteří se učí romské, olašské a rumunské tance. Od založení souboru se v něm vystřídalo až 200 tanečníků, kteří v tanci pokračují dodnes a zakládají si své vlastní soubory, aby tuto dovednost mohli dále předávat. Taneční soubor si klade za cíl předávní romské tradice mladé generaci a rozvíjení romské kultury v Brně.
Soubor vystupuje v tradičním romském oblečení, dívky tancují v barevných dlouhých sukních, které symbolizují radost. Sukně vždy mají pestré barvy, využívají převážně červenou a zlatou. K tanci také využívají penízkové šátky a na hlavě jsou ozdobené červenými růžemi. Zatímco kluci využívají barvy na košili, nebo nosí vyšívané vesty. V současné době ale taneční kostýmy přizpůsobujeme modernějšímu vzhledu a dbáme na pohodlí při tanci.
Akce a úspěchy
Taneční soubor Piroš rouža se pravidelně představuje na různých akcích v Jihomoravském kraji i mimo něj. V Brně soubor vystupuje na akcích Babylonfest, Ghettofest, Den Romů, Roma fest a také se prezentuje na akcích organizace a komunitních akcích v lokalitě (Rozsvícení Vánočního stromu, Den Dětí, apod.). Kromě toho jezdí prezentovat romskou komunitu také na Festival národů Podyjí v Mikulově.
Taneční soubor také spolupracoval se základní školou v Plaveckém Štvrtku.
Taneční soubor slaví úspěchy u v tanečních soutěží:
- Česko-Slovensko má talent 2010 v Mahenově divadle
- Romský talent 2009 – druhé místo
- Taneční soutěž Olomouc 2019 pořádaná Charitou – mladší tanečníci obsadili 2. místo a starší obsadili 1. Místo.
- Soutěž Amen Khelas v Jihlavě v letech 2022 a 2019, kde v kategorii mladších i starších soubor opakovaně obsadil první místo.
Co o tanečním souboru říkají tanečnice?
Členům souboru jsme položili otázku, co pro ně Piroš rouža znamená a tady jsou jejich odpovědi:
- Tanečnice Šarlota
„Takže znamená to pro mě vše, tancuji od malička a neskončila bych vůbec. Ráda poslouchám romskou hudbu a baví mě. Tancuji už od 5 let, takže celkem 6 let v Piroškách a dělám vše proto, abychom chodili vystupovat. Děkuji za všechno, co jste pro nás udělala, paní Krištofová.“ - Tanečnice Laura
„Piroš rouža je pro mě jako druhá moje rodina.“