Pozvání na slavnostní přejmenování parku

Pozvání na slavnostní přejmenování parku

DROM, romské středisko, Vás srdečně zve na výjimečnou událost, kterou bude přejmenování parku na ulici Hvězdová na Hvězdička – park Eugena Horvátha.

Toto místo se tak stane prvním veřejným prostorem v České republice, které ponese jméno po romské osobnosti.
Akce se uskuteční v úterý 27. března od 16 hodin v parku Hvězdička na adrese Hvězdová 9.

V rámci programu vystoupí:
taneční soubor Piroš rouža
Cimbálová muzika Milana Horvátha
Harmonic play

Park byl přejmenován usnesením Zastupitelstva města Brna dne 12. prosince 2017 ZM7/3258.

Eugen Horváth
(26. 3.1940 – 24. 10. 2014)

Eugen Horváth, zvaný Janko, byl vzácnou osobností a už za svého života proslul jako hudební legenda. Byl vynikající houslista, v roce 1969 vytvořil vlastní uznávanou Cimbálovou muziku Eugena Horvátha, kterou vedl jako primáš a která patřila k nejvýraznějším tradičním romským hudebním souborům v Čechách i na Slovensku. V souboru s ním působili nejlepší hudebníci té doby. Romskou kulturu skvěle prezentovali při vystoupeních v rozhlase, ve filmu i na LP deskách.
Eugen Horváth mezi lety 1996 – 2002 pracoval pro organizaci Drom, romské středisko, věnoval se dětem a vedl folklórní soubor. Jak on sám vždy zdůrazňoval: „Romská hudba pramení z duše“. V jeho hudebním odkazu navždycky zůstává tato pravda zachována v té nejryzejší podobě.
Celá romská komunita ho uznávala nejen jako hudebníka, ale také jako moudrého člověka a nositele tradic, krásného romského projevu, v němž mluvil i psal.
V roce 2014 obdržel in memoriam Cenu Muzea romské kultury za celoživotní dílo.

Zpět